top of page

על השראה, עיצוב והחיים עצמם

על השראה, עיצוב והחיים עצמם

בטון, טרצו וכל הג'אז הזה

בטון וטרצו הם חומרים ותיקים בעולמות הארכיטקטורה והעיצוב. יש להם חלק בהיסטוריה של העיצוב, וזה כמו שכבר הבנתם סיבה טובה מבחינתי להתאהב בהם.

אלו חומרים שיש בהם את הקסם של הטבעי, גם כשמעבדים אותם הם שומרים על אופיים ולא מתמסרים בקלות. שניהם חזרו בשנים האחרונות בגרסאות שונות והפכו מחומרי גמר בבניה לאמירה עיצובית. בעיני הם הרבה מעבר לטרנד אלא חומרים שעומדים בהצלחה במבחן הזמן. כל פעם חוזרים לעוד סיבוב ומשנים צורה בהתאם לתקופה ולטכנולוגיה המתפתחת, מעדכנים גרסה ובכל זאת שומרים על אותנטיות.

בטון וטרצו בעבודה concrete

בטון – צמנט, חול, חצץ ומים. חומרי גלם פשוטים ובסיסיים. חומר שמשדר אותנטיות והסדקים שנוצרים עם התיישנותו רק מוסיפים לו יופי. אפשר לכתוב כל כך הרבה על הבטון - מחומר קונסטרוקטיבי הפך בבניה הברוטליסטית לחומר דומיננטי ומוחצן, כבר לא חבוי ומחופה. בשנים האחרונות נכנס מהחוץ גם לעיצוב הפנים – קירות פנים חשופים, ריצפות בטון מוחלק וגימורי מיקרו-טופינג. נוכח ודומיננטי בפרוייקטים שונים - ממשרדים ועד בתי יוקרה.


טרצו – הגיע במקור מאיטליה והתפשט בעולם בתחילת המאה העשרים. האיטלקים שהשתמשו הרבה בשיש, את השאריות הם פוררו ליצירת אגרגטים (מיחזור מישהו?) והכניסו אותן ליציקות. בשנים המוקדמות לתערובת על בסיס אדמה ובמרוצת השנים לתערובת צמנטית.

Terrazzo משטחי טרצו בעבודה

לטרצו בארץ יש הקשר חזק למושג "בית" והוא מעורר אצל אנשים תחושות שונות, זאת בשל הפופולריות שלו בבניה הישראלית. אריחי טרצו "בלאטות" היו לריצוף הפנים הנפוץ ביותר בישראל החל משנות העשרים. עד סוף שנות השמונים נדמה שלא היה בית בישראל שלא היה מרוצף בבלטות. אלו עם האגרגטים הקטנטנים זכו לכינוי "שומשום". בהמשך נוסף לו גיוון בצבעי הבטון ובסוגי האגרגטים.


בשנים האחרונות חזר הטרצו בגרסה המודרנית שלו. הוא מיוצר במגוון צבעים וגודל אגרגטים שתואמים את העיצוב העכשווי, ובחומריות מודרנית של אריחי פורצלן (שמדמים את דוגמת הטרצו) או משטחי אפוקסי עם תוספת אגרגטים. אלו מחזירים אותנו למראה של פעם עם הטוויסט העכשווי.

טרצו בשחור ולבן

מתוך אהבה לחומר ולעבודה איתו נסעתי לפגוש את נונה ואיתן בסטודיו שלהם Tani Mor שמתמחה בבטון וטרצו. נפגשתי איתם למשש חומרים, לשמוע על שיטות העבודה שלהם ואיך הם רואים את החומר.

איתן ונונה מגשימים את חלום הסטודיו לאחר קריירות כל אחד בתחומו. איתן – בתחום החומרים המרוכבים ונונה בניהול ציבורי. את כל הידע והניסיון המקצועי הם מביאים ומממשים כל יום בסטודיו. הם מייצרים מגוון מוצרים מבטון וטרצו שגדל ומתעדכן כל הזמן, ריהוט - שולחנות סלון ושולחנות אוכל, אריחים, משטחים וכיורים - בהתאמה מדויקת לכל פרויקט.

אריחי בטון

נונה - עוד יום במשרד...


הכל התחיל מברווז אמבטיה. כן, אלו הצהובים. כשהוא רוחץ את בנותיו חשב איתן איך יהיה ברווז כזה מבטון. איתן, שחומרים הם המקצוע שלו עשה ניסיונות בהרכבים שונים של בטון עד שקיבל את התוצאה המבוקשת – ברווז שלא נשבר או מתפורר, חלק, חזק ושומר על צורתו. מי שמכיר בטון יודע שהרכב לא מדויק הופך אותו לשביר, מתפורר, נסדק או מתמלא בועות ולכן יש לצקת על פי נוסחה מדויקת ומותאמת.

מפה התחיל איתן מחקר שארך כשנה, בשיתוף מומחים, עד לגיבוש הנוסחה להרכב הבטון המדויק. נוסחה של חומר שיאפשר חוזק גם בעוביים דקים, אטימות וטקסטורה נעימה. זאת תוך שימוש בקוורץ ובחומרים טבעיים בלבד ושמירה על האופי והמראה המקוריים של הבטון.

טרצו terazzo

למרות שקיימים היום הרבה פתרונות לייצור המוני תעשייתי, הסטודיו משלב עבודת יד כדי לייצר מוצרים שהם one-of-a-kind והגימור שלהם מעביר את התחושה האותנטית של החומר.

לסטודיו יש מגוון גימורים קיימים ועם זאת אפשר למצוא מענה לכל עיצוב ספציפי, להתאים עיצוב לפרוייקט ובכלל הגישה היא למצוא פתרון לכל אתגר, גם אם זה מחוץ למגוון החומרים והפתרונות שכבר קיימים בשימוש.

דוגמאות בטון concrete

בטון - דוגמאות צבע


בהמשך, לבטון נוספו גם האגרגטים - הטרצו. גם פה באה לידי ביטוי שמירה על האותנטיות של החומר על ידי שימוש במגוון אבנים טבעיות ובאגרגטים עשויים בטון כדי להגיע למראה המוצר הסופי הרצוי.


הטרצו של טאני מור הוא חגיגה – מגוון רחב של צבעים ליציקת הבטון, האפשרות לבחור את האגרגטים, הגדלים שלהם והקומפוזיציה מזמנים אינסוף שילובים. מגוון האבנים הטבעיות ופיסות הבטון הצבעוניות ליציקות הטרצו – ממש כמו סוכריות צבעוניות בחנות ממתקים, מקשה על הבחירה.

stones for Terrazzo אבנים לאגרגטים בטרצו

תהליך הייצור כולו מתנהל בסטודיו בכמה שלבים:

- הכנת התבנית הייעודית עבור המוצר

- יציקת הבטון לתבנית, בהרכב הייחודי והצבע שנבחר. עבור משטח טרצו נבחרות האבנים הספציפיות ואלו עוברות פריסה וניקוי

- האבנים והאגרגטים מסודרים ידנית ביציקת הבטון. בצורה זו נוצרת הקומפוזיציה הייחודית למשטח

- שלב יישוב ומנוחה

- חשיפה – זה השלב בו חושפים את האגרגטים על פני משטח הבטון ויש שליטה מלאה עד כמה לחשוף אותם ואיפה לעצור. זה התהליך שידייק את המראה הסופי.

- עיבוד וליטוש

- מריחת סילר לאיטום המשטח.

במשטחי/אריחי בטון בלבד מדלגים על שלב הכנסת האגרגטים והחשיפה.

את המוצרים של Tani Mor אפשר לראות במגוון רב של פרויקטים פרטיים ומסחריים. אני ממליצה לעקוב אחריהם גם באינסטגרם ולשטוף את העיניים ביופי הזה.

אני בטוחה שעכשיו גם אתם מאוהבים!

colorful terazzo

שמחה שקראתם, אני יודעת שזמן הוא דבר יקר וזה לגמרי לא מובן מאליו.

מוזמנים להגיב, לשתף מחשבות ולהשאיר עקבות שהייתם.

ואם יש לכם חברים שזה יעניין אותם שתפו אותם – הם יודו לכם וגם אני.

מוזמנים להרשם לבלוג פה למטה וכל פוסט חדש ישלח ישירות אליכם למייל.


כל התמונות צולמו על ידי ביום עבודה בסטודיו Tani Mor

Comments


2R6A9603-Edit.jpg

נעים מאוד, אסנת ברק.

מתכננת. מעצבת. מלמדת. מצלמת. כותבת. אוהבת חומרים, אנשים והחיבור ביניהם.  במסע יומיומי של גילוי השראה בדברים שסביבי, צבע, חומר, יצירה ויוצרים.

אני כותבת על מה שגורם לי להתרגש, להתלהב ולרצות להמשיך ולחקור. מתרגמת למילים ותמונות את ההרגשה שמעבירים אלי חפץ, חומר או יצירה.

פוסטים אחרונים:
ואל תפספסי גם את זה...
bottom of page